جنگو کلاب

چرا جنگو؟

توسط: Abolfazl Mohammadijoo | تاریخ: July 29, 2023
در این مقاله می‌خواهم مزایای اصلی «فریمورک جنگو» و اینکه چه زمانی باید از جنگو برای توسعه وب‌سایت خود استفاده کنیم، توضیح دهم. اول از همه، جنگو به زبان پایتون نوشته شده که بسیار محبوب و همچنین آسان برای یادگیری است. جنگو به اندازه سایر زبان های توسعه وب مانند پی اچ پی و جاوا اسکریپت قدیمی نیست، اما از زمان انتشار آن، بسیار سریع معروف شد و در زیر دلایل اصلی محبوبیت جنگو را معرفی می کنیم.

 

جنگو از الگوی MVC پیروی می کند

در برنامه های وب قدیمی مانند وب سایت های PHP، هر صفحه فایل مخصوص به خود را داشت و در صورت نیاز به پایگاه داده متصل می شد. اپلیکیشن های کاربردی وب مدرن مبتنی بر الگوی طراحی MVC هستند که مخفف Model-View-Controller است. در این الگو، «مدل» ساختار پایگاه‌های داده و فیلدهای آنها را نشان می‌دهد. «View» مسئول نمایش صفحات وبسایت است که در مرورگر نشان داده می‌شوند و «کنترل‌کننده» مانند رابطی عمل می‌کند که «View» و مدل را به هم متصل می‌کند. برخی از توسعه دهندگان معتقدند که الگوی طراحی جنگو "MVT" است که مخفف "Model-View-Template" است که در این الگو، views.py به عنوان کنترلر و قالب ها (Templates) به عنوان view کار می کنند. با این حال، این الگوهای مدرن، توسعه وب را آسان‌تر و سازمان یافته تر می‌کنند، به خصوص زمانی که وبسایت شما به اندازه کافی بزرگ باشد.
 

پنل مدیریت جنگو

جنگو دارای یک پنل مدیریت داخلی است مانند آنچه در سیستم مدیریت محتوای وردپرس می بینید، اما پنل مدیریت آن کاملاً قابل تنظیم است و برنامه نویسان کنترل کامل برای سفارشی کردن این پنل را دارند. سرعت این پنل مدیریتی بسیار بیشتر از وردپرس است و دیتابیس ها در پنل مدیریت نمایش داده می شوند اما در سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس برای دسترسی به دیتابیس های خود باید به phpMyAdmin متصل شوید. وردپرس و پلاگین‌های آن برای افرادی که می‌خواهند وب‌سایتی بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی داشته باشند مناسب است، اما جنگو یک زیرساخت وب عالی است که مناسب برنامه‌نویسان پایتون است که می‌خواهند برنامه‌های وب «بزرگ»، «سریع» و قابل سفارشی سازی بسازند.

 

سیستم احراز هویت

جنگو دارای یک سیستم احراز هویت داخلی عالی است که این بخش از توسعه وب را برای توسعه دهندگان وب بسیار آسان می کند. همچنین شما می‌توانید کلاس‌های احراز هویت جنگو را به ارث ببرید و سیستم احراز هویت سفارشی خود را با کار کمتری بسازید.

 

امنیت / مقیاس پذیری

جنگو بسیار امن است و بسیاری از حملات وب مانند تزریق SQL (SQL injection)، اسکریپت بین سایتی (cross-site scripting) و غیره توسط جنگو ایمن شده است. جنگو بسیار مقیاس پذیر است، یعنی مهم نیست که برنامه وب شما کوچک یا بزرگ باشد، جنگو به خوبی عمل می کند و بسیاری از وب سایت های با ترافیک بالا به دلیل این قابلیت عالی ترجیح می دهند از جنگو استفاده کنند.

 

جنگو برای یادگیری ماشین و علم داده

شکی نیست که پایتون و کتابخانه های آن مانند Scikit-Learn، Pandas، TensorFlow و غیره، پرکاربردترین گزینه ها برای پروژه های یادگیری ماشین، یادگیری عمیق و برنامه های کاربردی علم داده هستند. حال فرض کنید که بخواهیم مدل های یادگیری ماشین ایجاد شده توسط این کتابخانه ها را در یک برنامه وب ایجاد شده توسط جنگو ادغام کنیم!! مطمئناً پیاده‌سازی مدل‌های یادگیری ماشین / علم داده در برنامه‌های وب با سایر زبان‌های توسعه وب به آسانی جنگو نیست و در برخی موارد غیرممکن است و یا قدرت و تنوع سفارشی‌سازی در برنامه وب خود را ندارید.

 

جنگو API

با فریم ورک REST جنگو، می توانید یک REST API  را در جنگو به سرعت و به راحتی بسازید. API ها (رابط برنامه نویسی برنامه) بخش اصلی وبسایت های مدرن و بزرگ هستند و جنگو ساخت REST API را آسان می کند.

 

جنگو و پایگاه های داده

جنگو با تمام پایگاه‌های داده relational وnon-relational  مانند SQLite، MySQL، PostgreSQL، MongoDB و غیره سازگار است. برای برنامه‌های وب بسیار بزرگ، که در سرورهای ابری پیاده‌سازی شده‌اند، راه‌حل‌های No-SQL مانند MongoDB می‌توانند ذخیره‌سازی داده و دسترسی به داده‌ها را بسیار سریع و مقیاس پذیر انجام دهند.

 

انجمن های جنگو

جنگو یک آموزش عالی و کامل دارد که در وب سایت رسمی آن وجود دارد و کار با جنگو را آسان تر می کند. علاوه بر این، یک جامعه بزرگ در اطراف جنگو در وب سایت های مختلف مانند Stackoverflow و غیره وجود دارد که باعث می شود روند اشکال زدایی برای برنامه های وب جنگو سریعتر شود.

 

 Likes 1
برای لایک کردن پست ها، باید در وبسایت ثبت نام و لاگین کنید.

Abolfazl Mohammadijoo

Biography

I am a freelance "Full-Stack Developer" and "Full-Stack Engineer". I have Bachelor's and Master's Degrees in Mechanical Engineering (Control & Robotics) from the best Universities in Iran and have excellent knowledge in Artificial Intelligence, Computer engineering, and Electrical Engineering.نظرات ارسالی

2 نظر ارسال شده است.
    July 31, 2023, 12:39 p.m. - Abolfazl Mohammadijoo  moderator  
    یک کامنت آزمایشی از طرف ادمین
    July 29, 2023, 7:57 p.m. - ابوالفضل محمدی جو   
    یک کامنت آزمایشی

نظر شما

Required for comment verification